2014 Kesäpäivät Kauhavalla 24.-25.5.

Perinneliiton kesäpäivät Kauhavalla 24.-25.5.2014 oli kaikin puolin onnistunut kokonaisuus. Sää suosi ja yleisöä oli saapunut paikalle sadoittain.

Veljesillallisilla esiintynyt Maakuntasoittokunta on saanut uudet logot nuottitelineisiinsä.
Veljesillallisilla esiintynyt Pohjanmaan Maanpuolustussoittokunta on saanut uudet logot nuottitelineisiinsä. Kuva: Juha Levonen

Kesäpäiviin kuuluu perinteisesti lauantaina Vapaussodan Perinneliiton vuosikokous. Hallituksen erovuoroinen pohjalaisjäsen Jorma Jokisalo sai odotetusti jatkopaikan. Päivään kuuluu myös kokoontumispaikan esittelyä, niinpä nyt esiteltiin Kauhavan kaupunki ja Lentosotakoulu. Päivän päättää aina Veljesillallinen erilaisine muistamisineen, kuten tapahtui Kauhavallakin varuskuntaruokalassa. Palkitut eteläpohjalaiset ovat kuvissa jutun lopussa.

Everti Jorma JOkisalo lähetti seppelpartiot kirkosta Kauhavan sankarihaudoille.
Eversti Jorma Jokisalo lähetti seppelpartiot kirkosta Kauhavan sankarihaudoille.

Sunnuntai alkoi perinteisesti messulla kirkossa. Kauhavan kirkossa saarnasi kenttärovasti Sauli Keskinen. Hän totesi mm., ettei suomalaisilla ole tapana elämöidä uskolla, vaan he rukoilevat hiljaa omissa kammioissaan. Usko ei Suomessa sisällä myöskään vallan käyttöä.

Kirkkolounas varuskuntaravintola Haukassa Lentosotakoululla oli maukas,  monipuolinen ja sujuva. Kun siirryttiin sieltä päiväjuhlan pitopaikkaan  komeaan lentokonehalli 1:een, mielen valtasi haikeus silmäillessä vanhoja tyylikkäitä rakennuksia, liehuvia lippuja ja “ilmaan nousevia” Fouga Magistereita. Tämä kaikki päättyy nyt valtiovallan yllättävällä päätöksellä, sillä lentosotakoulu lakkautetaan vuoden 2014 loppuessa.

Ilmavoimien soittokunta esiintyy.
Ilmavoimien soittokunta esiintyy.

Päiväjuhlaa elävöitti värikkäästi useaan otteeseen Ilmavoimien Soittokunta kapellimestarinaan Tomi Väisänen. Marsalkan hopeatorvet soivat, oli marssituokio, kuultiin erikseen Jääkärien marssi sekä vauhdikkaasti sovitettu ja esitetty kansanlauluketju.

Tervehdyssanoissaan Vapaussodan Perinneliiton puheenjohtaja kenraalimajuri Kalervo Sipi esitteli 21-vuotiaan liiton. Hän muistutti, että Vapaussodan avulla maamme säilytti tuoreen itsenäisyytensä, jota talvi- ja jatkosodissa puolustettiin.

Juhlapuheen pitäjäksi oli kutsuttu Länsi-Suomen sotilasläänin komentaja, prikaatikenraali Pekka Toveri, joka selvitteli kuulijolle puolustusvoimain rakenneuudistusta – suurinta sitten Lapin sodan.

– Uudistus oli välttämätön säästövelvoitteiden takia ja kun rahaa on mennyt enemmän ylläpitoon kuin koulutukseen. Rakennemuutos koskee koko puolustusvoimia: yksi johtamistaso, sotilasläänit, poistuu, kolme joukko-osastoa ja kaksi lennostoa lakkautetaan, hallintoa supistetaan, henkilöstöstä poistuu 15 % ja joukkojen määrä supistetaan 350 000:sta 230.000:een.  Valtavaa muutosta tehdään hallituksen määräyksestä nopeutetulla aikataululla.

Vanha lentokonehalli täyttyi juhlaväestä.
Vanha lentokonehalli täyttyi juhlaväestä.

– Maanpuolustusvalmius ei kuitenkaan saa missään tapauksessa laskea. Uudistus ei olekaan uhka puolustuskyvyllemme, vakuutti Toveri. – Joukkomme tulevat olemaan paremmin varustettuja ja 230 000 on Euroopan mitassa vielä suuret puolustusvoimat. Haastetta kuitenkin riittää tekniikan kehityksen takia. Vuonna 2030 puolustuskykymme on jälleen vaakalaudalla materiaalin yhä kallistuessa. Siksi näen, että kaavailtu yhteistyö Ruotsin kanssa on positiivista.

Kauhavan lukion oppilaat eläytyivät jääkärien aikaan.
Kauhavan lukion oppilaat eläytyivät jääkärien aikaan.

Seuraavaksi esiintymisvuoron saivat Kauhavan nuoret. Lukiolaiset esittivät katkelman Lähtö näytelmästä Jääkärit todella hienosti asiaan paneutuen ja kauniisti laulaen. Ohjaus on Irma ja Olli Niemisen. Pianisti Eeva Similä-Suokas soitti Sibeliusta ja sai myös runsaat suosionosoitukset.

Kauhavan kaupungin tervehdyksen juhlaan toi kaupunginhallituksen puheenjohtaja Keijo Ylinen. Hän kuvaili sitä, millaisia taloudellisia ja henkisiä vaikeuksia Lentosotakoulun loppuminen jättää Kauhavalle. Hän muistutti myös alueen maanpuolustustahdosta, nyky-Kauhavalta lähti eniten jääkäreitä Saksaan oppiin suhteessa väkilukuun. Perinneliitolle hän totesi, että perinteitten vaaliminen on tärkeää.

Lentosotakoulun johtaja eversti Jukka Ahlberg oli koulunsa puolesta iloinen, kun se sai antaa puitteet kesäjuhlalle. – Tämä halli, jossa olemme, on rakennettu vuonna 1929, jolloin lentokoulutus Kauhavalla alkoi. Sen jälkeen on koulutettu 900 sotilaslentäjää, 100 lennonopettajaa ja 200 ampujaa. Itsenäisyypäivän jälkeen koneet lentävät täältä Tikkakoskelle.

Lukiolainen Hermanni Sankelo oli iloinen kunniasta esittää nuorten tervehdyksen. Hän harmitteli, ettei nykylukiolaisen tarvitse opiskella lainkaan autonomian aikaa ja kuitenkin siellä ovat syyt myös vapaussotaan. Hän muistutti, että nuoret haluavat vaalia itsenäisyyden muistoa ja totesi, että pienen kansan vahvuus on joukkuepelin osaamisessa.

Päätössanoissa järjestelytoimikunnan puheenjohtaja eversti Jorma Jokisalo totesi kesäpäivien tarjonneen paljon hyvää. -Mutta olemme myös haikeita, kun juhlapaikkamme lentosotakoulu, maakunnan viimeinen joukko-osasto, loppuu. Olemme kiitollisia tuesta, jota Kauhavalla olemme saaneet kesäpäivien järjestelyissä.

Perinteiseen tapaan perinnepäivä päättyi Maamme-lauluun.

Paula Hämäläinen
Palkittuja eteläpohjalaisia: 3. vas. Juha Levonen Seinäjoki, 4.vas. Matti Passinniemi Kauhava ja 5. vas. Antti Ojanperä Alahärmä. Heikki Rintanen Lapualta ei ollut paikalla.
Palkittuja eteläpohjalaisia: 3. vas. Juha Levonen Seinäjoki (liiton seinäplaketti), 4.vas. Matti Passiniemi Kauhava ja 5. vas. Antti Ojanperä Alahärmä (liiton pöytästandaarit). Heikki Rintanen Lapualta ei ollut paikalla.

 

 

Sinisellä Ristillä palkittii myös: 1. vas. Sinikka Niemi Kauhava, 2. vas. Maija Salmivuori Seinäjoki, 4. vas. Jorma Sompinmäki Kauhava.
Sinisellä Ristillä palkittiin: 1. vas. Sinikka Niemi Kauhava, 2. vas. Maija Salmivuori Seinäjoki, 4. vas. Jorma Sompinmäki Kauhava.
Sinisellä ristillä palkittuja eteläpohjalaisia: 3. vas. Leo Lappalainen Kauhajoki, 5. vas. Erkki Annala Alavus ja  6. vas. Jukka Ahlberg Kauhava
Sinisellä ristillä palkittiin myös: 3. vas. Leo Lappalainen Kauhajoki, 5. vas. Erkki Annala Alavus ja 6. vas. Jukka Ahlberg Kauhava. Palkitsemiskuvat otti Jari Asu.
Kesäpäivien työmyyria vas. Tapani Tikkala, Martti Passinniemi, Jorma Kangasluoma ja Kaisu Norrbacka. Kuvan otti työmyyrä Juha Levonen.
Kesäpäivien työmyyriä vas. Tapani Tikkala Vaasa, Matti Passiniemi Kauhava, Jorma Kangasluoma Ylistaro ja Kaisu Norrbacka Seinäjoki. Kuvan otti työmyyrä Juha Levonen Seinäjoki.